Szukaj...

piątek, 29 stycznia 2016

Alternatywne metody parzenia kawy cz.I Kawiarka

Kawiarka, moka, mokka, kafetiera... jeden mały czajniczek, wiele określeń. Znalazłam też opis - kocioł na kawę i to podoba mi się najbardziej :)


To urządzenie do przyrządzania aromatycznej kawy, w domu.... kojarzy mi się z wakacjami, nie wiem, może przez te włoskie korzenie.....


Klika słów o historii..
W latach 30 XX w. włoski inżynier Alfonso Bialetti zlecił zaprojektowanie kawiarki niejakiemu Luigi De Ponti, który był pracownikiem jego firmy, zajmującej się przeróbką aluminium.
Pomysł powstał kiedy Alfonso obserwował swoją żonę robiącą pranie. W tamtych czasach do prania używano urządzenia zwanego "Lessiveuse". Maszyna przypominała metalowe wiadro z pustą rurą z perforowanym blatem. Woda była umieszczana w wiadrze z praniem i mydłem, a małe urządzenie z płomieniem na dole gotowało mydliny, które następnie wypływała do góry przez centralną metalową rurkę przechodzącą przez małe szczelinowe wyloty u góry z powrotem ponad praniem i obracając pranie z detergentem.  Ten pomysł stanowił podwaliny do pomysłu Bialettiego.
Kawiarka powstała w czasach recesji i pomysł na jej powstanie wziął się z oszczędności. W latach 30 XX Włosi zostali zmuszeni do powściągnięcia swoich wydatków, w tym również do ograniczenia wizyt w kawiarniach. Mokka Ekspres miała być odpowiedzią na ich problem.  
Do dnia dzisiejszego, sprzedaje się model kawiarki, której konstrukcja nie zmieniła się od czasów wynalezienia i cieszy się duża popularnością. Przez pierwsze lata od wynalezienia mokka sprzedawała się lokalnie,  dopiero po II wojnie światowej nastąpiła ekspansja na rynek światowy . 
  

Jak przygotować kawę w kawiarce?

Każda kawiarka składa się z 3 części:

  • dolnego zbiornika na wodę z zaworem bezpieczeństwa,
  • lejka z sitkiem na zmieloną kawę,
  • górnego zbiornika na gotową, gorącą kawę. 

Kawa pod zaparzanie w kawiarce powinna być średnio zmielona, wielkością drobinek przypominać piasek. 
Proces parzenia, jaki zachodzi w kawiarce przypomina parzenie espresso. Woda pod ciśnieniem przechodzi przez zmieloną kawę umieszczoną w sitku, i zabierając ze sobą wszelkie aromaty, gromadzi się z górnym pojemnik. Jest to podobny proces który zachodzi w ekspresie, z tym że kawiarka wytwarza o wiele mniejsze ciśnienie, ok. 2 barów.  
Rozpoczynamy od wlania wody do dolnego zbiornika. Następnie na nim umieszczamy lejek z sitkiem, do którego wsypujemy zmieloną kawę. Kawiarkę ustawiamy na kuchence i czekamy, aż w górnym zbiorniku pojawi się kawa. Kawa powinna wypływać delikatnym, powolnym strumykiem po ściankach zbiorniczka. Jeśli jest to "fontanna" oznacza to, iż moc palnika jest zbyt duża lub kawa została zmielona zbyt grubo. Stosując się do kilku podstawowych zasad, metodą prób i błędów, sami dojdziecie do perfekcji w parzeniu kawy tą metodą.
Proces może  potrwać 4 – 7 minut. Należy pilnować aby napar nie zagotował się, więc zaraz po zakończeniu procesu, słysząc charakterystyczne " bulgotanie"  ściągamy kawiarkę z kuchenki.
Kawa gotowa :)


Na rynku dostępne są kawiarki o różnych pojemnościach. Należy pamiętać, że kawa z niej jest mocna i aromatyczna. Producenci na opakowaniach najczęściej podają ile filiżanek espresso można wykonać w kawiarce. Jeśli lubimy pić kawę w kubku powinniśmy zakupić kawiarkę na 3-4 filiżanki espresso, lub mniejszą i dolewać sobie gorącej wody. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz