Szukaj...

piątek, 6 kwietnia 2018

Kawa tygodnia Honduras


Nasza kawa tygodnia – egzotyczny Honduras, to kawa pochodząca z państwa w Ameryce Środkowej. Rośnie sobie beztrosko na wysokościach  1500 – 2000 m. n. p.m. dzięki czemu uzyskujemy świetniej jakości ziarna oznaczone skrótem SHG - Strictly High Grown.

Ale po kolei.

Krótka historia:
-kawa w Hondurasie znana jest od XIX w., jednak przez wiele lat nie była uprawiana w większych ilościach. Podobno przywędrowała z Salvadoru, jednak nie udało mi się znaleźć żadnych informacji w jaki sposób.
Zła infrastruktura oraz niezbyt dobre warunki gospodarcze nie sprzyjały rozwojowi uprawy krzaczków kawowych.  W XX  wieku, w  latach 50 rząd USA wsparł gospodarkę Hondurasu i rozpoczęto produkcję kawy na masową skalę.  


Obecnie kraj ten zajmuje 8 miejsce wśród największych producentów kawy na świecie.
Około 1 mln osób znajduje zatrudnienie dzięki kawowemu biznesowi. Większość kawy pochodzi z małych farm.

Honduras podzielony jest na 18 departamentów, te z kolei są podzielone na gmin. Z 298 gmin w Hondurasie 210 uprawia kawę.

Największym rejonem produkującym kawę jest Santa Barbara, wyróżniają się również Copan, Ocotepeque, Lempira, La Paz i El Paradiso.

Dobry klimat oraz świetne warunki klimatyczne sprawiają, iż otrzymujemy ziarna o wysokiej jakości. Honduras produkuje bardzo duże ilości kawy, jednakże brak środków na promowanie  kaw honduraski sprawia że jest ona uważana za kawę niższej jakości.  

Ogólnie profil smakowy kaw honduraskich charakteryzuje się mniejszą kwaskowatością niż innych kaw z Ameryki Środkowej.

Honduras SHG to kawa, która posiada oryginalny, wyważony korzenny smak z wyraźnymi nutami karmelu i gałki muszkatołowej. Cechuje ją silny aromat.

HONDURAS SHG do kupienia w sklepie buenacafe.pl.


Natknęłam się na pewne informacje, o których nie myśli się w kontekście kawy, dot. praw kobiet  w tym kraju.
Honduras nie jest przyjaznym miejscem dla kobiet. Panuje tam patryjarchat. Kobiety są obywatelami drugiej kategorii. Prawa wyborcze mają dopiero od 1995, a i to dotyczy tylko kobiet które potrafią czytać. Niewiele kobiet potrafi, gdyż rzadko kiedy mogą się kształcić. Wiele z nich nie na nawet podstawowego wykształcenia. Są zmuszane do siedzenia w domu, wychowywania dzieci. O wszystkim decyduje mężczyzna.
Jak to ma się do kawy? W Hondurasie powstają spółdzielnie, które zatrudniają do pracy na plantacjach kawy wyłącznie kobiety. Ma to na celu poprawę ich sytuacji, zapewnienie pieniędzy na utrzymanie, wzrost ich pozycji.
Warto pamiętać :)!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz