Szukaj...

czwartek, 1 lutego 2018

Alternatywne metody parzenia kawy cz.II. Dripy.

Różne sposoby przyrządzania kawy wydobywają z niej różne nuty smakowe, warto więc wypróbować nieco inne metody parzenia. Dzisiaj przedstawię Wam urządzenie zwane dripem. Możemy w zaciszu domu, powoli, ciesząc się całą aranżacją i procesem  przygotowywania, zaparzyć aromatyczny napar.


Drip to jedna z najbardziej znanych metod alternatywnych parzenia kawy, świetnie wpisująca się w nurt slow coffe. Alternatywny do ekspresów ciśnieniowych, które wyparły ostatnio nieco starsze metody parzenia kawy. Do wypróbowania tej metodą będzie Nam potrzebnych kilka akcesoriów między innymi: drip, papierowy filtr, świeżo zmielona kawa, gorąca woda oraz kubek lub inne naczynie do którego będziemy parzyć kawę.

Mamy spory wybór - ceramika, szkło, miedzi lub plastik. Występuje tu spory przedział cenowy. Niektóre dripy są bardzo gustowne, warto więc trochę poszperać . Nie wiem jak wy, ja bardzo zwracam uwagę na to jak podane jest jedzenie i napoje, lubię ładne kuchenne gadżety.


Do dripa zazwyczaj kawę mielimy grubiej niż do aeropressu, drobniej zaś niż do chemexa, czy frenchpressa. Powinna swoją konsystencją przypominać sól gruboziarnistą. W przypadku metod przelewowych takich jak drip mielenie kawy jest bardzo istotne z uwagi na to, że jeśli zmielimy kawę za grubo, woda przeleje się przez kawę za szybko, w wyniku czego otrzymamy słaby napar, mocno rozwodniony, bez aromatu. W przypadku zbyt drobnego zmielenia istnieje ryzyko zapchania się papierowego filtra przez drobną kawę, w wyniku czego woda przestanie się przelewać lub parzenie wydłuży się do tego stopnia, że otrzymamy cierpki napar.

Przygotowanie kawy w driperze polega, w dużym uproszczeniu,  na przelaniu gorącej wody przez zmielone ziarna, umieszczone w papierowym filtrze. 

Zobaczmy jak krok po kroku wygląda ten cały rytuał:
  1. Drip stawiamy na naczyniu do którego będziemy parzyć kawę. Wkładamy do niego papierowy filtr i przelewamy go gorącą wodą. Taki zabieg pozwoli na zneutralizowanie ewentualnego papierowego posmaku w kawie oraz nagrzeje oba naczynia przed rozpoczęciem parzenia kawy. 
  2. Po zmieleniu kawy wsypujemy odpowiednią ilość do dripera. Ogólnie przyjęte normy mówią o 5,5 do 6,5 grama na każde 100 ml wody przelewanej przez zmieloną kawę. 
  3. Sprawdzamy temperaturę wody. Dobrze, aby woda miała temperaturę z przedziału 85 – 94˚C. Jeśli ktoś jednak lubi kiedy w kawie mocniej wyczuwalne są nuty owocowe mniej zaś goryczy, warto spróbować zaparzania z wodą o niższej temperaturze, np. z przedziału 75 – 85˚C. 4. Początkowo wlewamy niewielką ilość wody, mniej więcej tyle aby nawilżyć całą kawę i odczekujemy około 30 – 60 sekund. Po upływie tego czasu rozpoczynamy dalsze dolewanie wody, powoli, kulistymi ruchami, unikając sytuacji przelewania wody na boczne ścianki dripera. Zaleca się aby proces trwał około 3 min. 

Cały proces wydaje być bardzo prosty i szybki, ale daje możliwość uzyskania delikatnego i czystego naparu kawowego. 
Driper to urządzenie dla kawoszy lubią odkrywać nowe smaki i eksperymentować.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz