Szukaj...

wtorek, 27 lutego 2018

Kawa tygodnia - Kolumbia.

Kolumbia to kraina kawą płynąca. Jest jej wizytówką, symbolem i największym bogactwem. Tutejszy klimat sprawił, że kolumbijska kawa ma świetną jakość, a kraj jest jej trzecim światowym producentem. Pierwsze miejsce zajmuje Brazylia drugie Wietnam.


Rośnie tu około 2700 milionów kawowców, z czego 70% na dużych, nowoczesnych plantacjach, a 30% w małych, tradycyjnych gospodarstwach. Przemysł kawowy daje pracę dwóm milionom ludzi. Rocznie wytwarza się tu ponad 13 milionów kilogramów ziaren kawy.
W reklamach kawy na całym świecie można zobaczyć słynnego kolumbijskiego farmera z osiołkiem – Juana Valdeza, który symbolizuje rolników pracujących na andyjskich plantacjach. Juana Valdeza to postać fikcyjna, stworzoną na potrzeby Narodowej Federacji Kawy, aby poprawić wizerunek kolumbijskiej kawy na świecie . Twórca tego wizerunku, Carlos Sánchez, malarz z Medellín, związany od dziecka z plantacjami kawy w regionie Antioquia, był wielkim pasjonatem kawy.

„Zapach kawy nadaje mojemu życiu sens, budzi mnie i daje mi energię. Od wielu lat, o każdej porze dnia, pozostawiam włączony ekspres i kiedy tylko się budzę, przygotowuję sobie filiżankę kawy i zaczynam nowy dzień, rozkoszując się jej aromatem. Jeśli jej nie wypiję, dzień zaczyna się źle.”-mawiał.

Kawa została sprowadzona do Kolumbii na początku 1800 roku. Przywędrowała do tego kraju wraz z jezuitami. Na początku uznawana za napój elitarny mogła być degustowana tylko prze klasę wyższą. Jedna z anegdot mówi też o tym, że jeden z jezuitów, zalecał uprawiać kawę jako kościelną pokutę. W roku 1835 wyeksportowano pierwsze 60 kilogramów ziaren kolumbijskiej kawy., popłynęła wówczas do USA. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił ogromny rozwój upraw kawy, był to okres kiedy powstały liczne plantacje.

W Kolumbii istnieją świetne warunki do uprawy kawowca, w wilgotnym olbrzymim masywie Andów gdzie panujący dość niespotykany mikroklimat spełnia wszystkie wymogi konieczne dla tych wymagających drzew. Większość plantacji znajduje się w rejonach Medellin, Armenii i Manizales, które zwane są jako MAM – od nazwy głównych miejscowości. Największym problemem produkcji kawy w Kolumbii są zmienne warunki pogodowe, które niekorzystnie wpływają na wrażliwą arabikę.

Kawę kolumbijską ze względu na jakość dzielimy na trzy grupy: Supremo, Excelso oraz Extra.

Columbia Supremo – duże ziarna (pestki) , mocna i dojrzała, łagodnie kwaskowa z subtelnym akcentem orzechowym, bardzo wysokiej jakości. Uprawiana na dużej wysokości.

Columbia Excelso – uznawana za najlepszą kawę kolumbijską, a co za tym idzie o najwyższej cenie. Ma łagodny, bardzo naturalny i delikatny smak, lekko kwaskowy oraz wspaniały aromat. Ziarna tej kawy palone trzykrotnie dają cierpki, gorzki posmak.

Kawa KOLUMBIA EXCELSO  jest do nabycia w naszym sklepie internetowym. Jeśli masz ochotę odwiedzić nasz sklep wystarczy, że klikniesz na nazwę kawy zaznaczoną na czerwono.

Kawy Supremo i Excelso różnią się tym, że ziarna tej pierwszej są nieco większe. W praktyce jednak, kawa Supremo to kawa pochodząca z nowoczesnych plantacji.

Columbia Extra – ma mało atrakcyjny wygląd, ale niepowtarzalny smak. Uznawana za jedną z najlepszych kolumbijskich kaw. Jest łagodna, niezwykle delikatna z wyczuwalną nutką kwaskową. Rośnie na wysokości 1200 m n.p.m.

Kawa produkowana w Kolumbii dzieli się na kawę najwyższej jakości, eksportowaną na północ i wschód świata oraz tę gorszej jakości - odrzut w procesie produkcji, która sprzedawana jest na krajowym rynku. Najlepsza kawa jest więc z Kolumbii wyworzona.
 
Przy okazji pracy nad tym artykułem natknęłam się na wiele blogów, na których znalazłam ciekawe artykuły o Kolumbii, nie tylko pod kątem kawy. Większa część z nich opatrzone bajecznymi, pełnymi barw zdjęciami. Zachęcam do czytania blogów podróżniczych. To świetny sposób aby oderwać się nieco od szarej rzeczywistości, dowiedzieć się ciekawych rzeczy z pierwszej ręki, i co zachęca mnie najbardziej - zdjęcia dalekich krain, zazwyczaj świetne jakości i bardzo profesjonalne. Postaram się przygotować kiedyś zestawienie blogów podróżniczych o krajach , z których pochodzą nasze kawy . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz