Szukaj...

wtorek, 6 marca 2018

Kawa tygodnia - Indie Plantation.

W Indiach kawa pojawiła ok 400 lat temu. Jedna z legend głosi iż, pielgrzym imieniem Baba Budan, wracając z Ziemi Świętej wykradł kilka nasion kawy. Zasadził je w rejonie Karnaka – w stanie leżącym na południu Indii, uważanym dziś za miejsce narodzin upraw indyjskiej kawy. Pierwsze komercyjne plantacje kawy założyli w Indiach Brytyjczycy w 1840 roku. Tropikalny klimat, wysokie słoneczne stoki, duże ilości opadów oraz gleba bogata w składniki mineralne, tworzą idealne miejsce do uprawy kawowców.




Dziś Indie zajmują piąte miejsce w rankingu największych producentów kawy, za Brazylią, Kolumbią, Wietnamem i Indonezją. Około 90 % upraw znajduje się w regionach takich jak Karnaka, Keral oraz Tamil Nadu, położonych na południu Indii. 

Indyjska kawa jest delikatna, z nikłą nutą kwaskowatości, o pełnym smaku i niespotykanym nigdzie indziej zapachu owoców i przypraw. Przyczyną tego, iż smak kaw indyjskich jest tak nietypowy jest nie tylko otoczenie gdzie dojrzewają ale również sposób obróbki ziaren. 

Po pierwsze Indie słyną z tego, że są jedynym krajem uprawiającym kawowiec w cieniu. To sprawia że ziarna dojrzewają wolniej, koncentrując w sobie całe bogactwo smaku. Czasami kawa uprawiana jest z goździkami, kardamonem i cynamonem, co nadaje jej specyficzny smak. 

Po drugie obróbka kawy indyjskiej polega na poddaniu jej tzw. procesowi „monsunowania” ziaren. 
Skąd się to wzięło? W epoce, kiedy kawę transportowano za pomocą okrętów żaglowych ziarna kawy były poddawane działaniu wilgoci nawet przez kilka miesięcy. To sprawiało, że przybierały one żółte zabarwienie. Gdy nastała era parowców, czas podróży znacznie się skrócił, okazało się, że przyzwyczajono się do smaku takiej kawy. Trzeba było wymyślić sposób na obróbkę krótszą ale dającą podobny efekt. Tak narodził się proces „monsunowania” ziaren. 
Na czym on polega? W porze monsunowej wystawia się ziarna na działanie ciepłego powietrza o bardzo dużej wilgotności, na okres pięciu dni. Na podłodze pod ocienionych dachem, jednak o nieosłoniętych bokach, rozsypuje się ziarno i w określonych odstępach czasu przeczesuje grabiami. Kolejnym krokiem jest przepakowanie kawy do worków i wystawienie ich na działanie powiewu wiatrów monsunowych. Po prawie dwóch miesiącach przepakowuje się ją co 7 dni, aż do uzyskania pożądanego stanu. 

Ze względu na różnorodność klimatyczną w Indiach uprawia się różne gatunki kawy:

Indie Plantation – uważana za kawę najwyższej jakości. Ten rodzaj kawy jest dostępny w naszym sklepie internetowym. 
Indie Plantation jest mocną kawą o pełnym body, ma delikatnie słodki, lekko pikantny smak. 

Monsooned Malabar AA – uprawiana jest w regionie Malabar, w południowo – zachodniej części Indii. Kawa o średniej mocy i niskiej kwasowości, głębokim smaku i aromacie karmelu i czekolady. 

India Mysore – pochodząca z regionu Mysore. W smaku słodkawa z czekoladą i nutą cytrusów o aromacie przypraw i wina. 

Robusta India Cherry AA –kawa z dwukrotnie większą w stosunki do Arabiki zawartością kofeiny. Smak: gorzkawy, intensywny, pikantny, wyczuwalny aromat czekolady. Idealna do espresso

Indie to wyjątkowy i barwny kraj, i taka też jest kawa która z niego pochodzi. Warto spróbować. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz