Szukaj...

poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Najbardziej nudny artykuł o smaku kawy, jaki kiedykolwiek czytałeś..... o kawach aromatyzowanych:)


Jeśli chodzi o kawę, jestem miłośniczką tradycyjnej (nudnej?! ;) ) wersji -  czarna….. z małą ilością mleka. Czasem jednak mnie natchnie.  Coś bym dodała do kawy, aby nieco urozmaicić jej smak. 

 

Najprostszym wydaje się być zakup kawy smakowej.

Obecnie w sklepach mamy bardzo duży wybór kaw aromatyzowanych, w smakach naprawdę możemy przebierać. Jednak kaw aromatyzowanych unikamy, dlatego nie posiadamy ich w naszym asortymencie.


Zanim przejedziemy do sedna sprawy, czyli jak samemu zrobić sobie kawę smakową, napiszę czemu unikać tych aromatyzowanych. 

Po pierwsze - aromaty używane do nasączania kaw to sztuczne olejki, nie mające z naturalnymi nic wspólnego. To sama chemia. Ziarna spryskiwane są zaraz po wypaleniu, w momencie kiedy proces palenia jest zakończony ochładzaniem ziaren zimnym powietrzem, aby wydobyć  i zachować najlepsze walory smakowe. Kiedy są spryskane w takim momencie, zaburza to naturalny proces zamykania się ziaren. 

Po drugie - do kaw smakowych używa się arabiki i robusty bardzo słabej jakości. Nasączanie ich sztucznymi aromatami oraz wypalanie ziaren, maskuje jej niedoskonałości.  Cena jest natomiast wysoka, jak za kawę najwyższej jakości.

Po trzecie - kiedy kupujemy kawę  w ziarnach i mielimy w młynku, sztuczne olejki oblepiają żarna oraz na długi czas pozostawiają zapach i smak aromatu, którym dana kawa była nasączona. 

Kawom smakowy, sztucznie aromatyzowanym mówi nie. 

Są sposoby na urozmaicenie naszej małej czarnej, bardziej naturalnymi sposobami …..prostymi, znanymi wszystkim... 



Syropy smakowe – to najlepsza i najprostsza alternatywa, dająca dużo możliwości gdyż wybór smaków jest spory, od tradycyjnych waniliowych czy czekoladowych … po nieco bardziej „egzotyczne” na przykład pikantne mango czy kwiat czarnego bzu ( smaki proponowane przez firmę Monin)

    Zabawa w kuchni – czyli przygotowanie samemu kawy poprzez dodanie ciekawych dodatków. Najprostszym sposobem na wzbogacenie smaku kawy  jest zastosowanie różnych przypraw:

Kardamon to jedna z najstarszych przypraw na świecie pochodzi z południowych Indii i ze Sri Lanki.  Pachnie intensywnie, słodkawo, a w smaku jest korzenny i lekko ostry. Nada kawie nieco orientalnego charakteru.
Cynamon, czyli zmielona kora cynamonowca cejlońskiego. Dzięki zawartemu w niej olejkowi cynamonowemu charakteryzuje się słodkawo-korzenny, lekko piekący smakiem i silny aromatem.
Anyż ma słodkawy, ale ostry smak, bardzo charakterystyczny przypominający nieco koper i lukrecję.
Możesz użyć wanilii, imbiru a nawet pieprzu, lub…. stworzyć własną mieszankę do kawy.

I tu umieszczę krótki przepis na kawę 5 smaków. Zachęcam do stworzeni własnej autorskiej mieszkanki. Kawa to radość, zabawa….. smaki i aromaty, więc bawcie się

Składniki :

    1-2 łyżeczki kawy,
    300  ml  wody
    cynamon
    kardamon,
    imbir,
    goździki mielone,
    cytryna
    sól
    miód

Ilość przypraw dodajemy na oko w zależności od tego co lubimy. Podane ilości są przybliżone, można je modyfikować.  Trzeba przy tym pamiętać, że te przyprawy są bardzo wyraziste i aromatyczne, więc należy je stosować z umiarem. Mają za zadanie wzmocnić i urozmaicić smak kawy, a nie zagłuszyć go.

Przepis na tą kawę zaczerpnęłam z kuchni 5 przemian.

Z 300 ml wody odlej małą łyżkę. Resztę wody zagotuj – ma lekko wrzeć na małym ogniu,
po dwóch minutach dodaj szczyptę cynamonu,
po kolejnych dwóch minutach szczyptę imbiru i kardamonu oraz ok 4-6 goździków,
po kolejnych dwóch minutach łyżkę wody z odrobiną soli ,
gotuj dwie minuty, wyciśnij 3-5 kropel cytryny,
po kolejnych dwóch minutach wsyp dwie łyżki kawy i gotuj ok 3-4 minuty,
dodaj miodek, odstaw kawę na chwile aby opadły fusy
... i rozlej do kubeczków..

Taka kawa rozgrzewa, ale też dodaje energii więc kiedy mamy o poranku trochę więcej czasu może warto przygotować sobie takie „eliksir mocy”,  na przykład na bazie kawy Brazylia Santos.

Własne olejki – będzie super naturalnie i smacznie. Taki macerat przygotowujemy na bazie alkoholu, więc to dodatek raczej na popołudniową kawkę ;)

Krótki przepis… po zrobieniu można wykorzystać nie tylko do kaw. 

Składniki na  250 ml:

    skórka z dużego owocu pomarańczy l, cytryny, limonki
    125 ml wódki
    125 ml wody

Pomarańczę, cytrynę, limonkę  wyszorować i wyparzyć,
obrać z niej skórkę, usuwając dokładnie całą białą skórkę tzw. albedo mimo, że zawiera wiele substancji odżywczych- jest gorzkie,
skórkę drobniutko kroimy  i wrzucamy rzucić do słoiczka.
zalewamy wodą wymieszaną z wódką,
wstrząsamy  i odkładamy w ciemne, suche miejsce.

Ekstrakt jest gotowy do użycia po 7 dniach, ale pełny aromat uzyskuje po 2 miesiącach. Ważny ok . 1 roku.

Mam nadzieje, że artykuł  zainspirował- nie zanudził, jak głosi tytuł, który służy do zwrócenia uwagi,  do eksperymentów kawowo-smakowych ..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz