Szukaj...

wtorek, 15 maja 2018

Alternatywne metody parzenia kawy cz. III Chemex


Chemex to ciekawe urządzenie, służące do parzenia kawy. 

Oprócz pasji do kawy, ma również zacięcie artystyczne. Występuje w wielu  różnych serialach i filmach. m.in. jedynym z moich ulubionych pt. „Przyjaciele”. Nieraz w scena w kuchni, u jednej z bohaterek widzimy jak paczka znajomych pije kawę i nalewa sobie ja z właśnie z chemexu. Zwróćcie uwagę. Ja, odkąd to zauważyłam, widzę ten chemex cały czas.. jeśli nie jest używany, stoi gdzie między sprzętami kuchennymi. Występuje również w znanym serialu "Mad Men", pojawił się w takich filmach jak „Dziecko Rosemary”, „Interstellar”…

Prawdziwa gwiazda :)

Krótka historia:

Chemex został wynaleziony przez ekscentrycznego, niemieckiego chemika, dr Petera Schlumbohm, który w 1942 wyemigrował do Ameryki. W ciągu swojej kariery opracował ponad 300 patentów, od koktajli do samochodów. Jego celem było sprawienie, aby przedmioty codziennego użytku stały się bardziej funkcjonalne, atrakcyjne i przyjemne w użyciu.
W 1941r. wynalazł CHEMEX, podczas przerobienia nieco lejka laboratoryjnego na zaparzacz do kawy. Projekt ekspresu opatentował i tego samego roku  założył w Nowym Jorku firmę Chemex Corporation, która miała się zająć produkcją nowego wynalazku.
Skąd pomysł na tak ciekawy kształt?
Peter Schlumbohm  jako przedstawiciel tzw. ruchu New Kitchen we wzornictwie, traktował kuchnię jak  laboratorium chemiczne, sam zresztą  był specjalistą od filtracji i ekstrakcji. Dlatego przy tworzeniu swojego ekspresu do kawy inspirował się  sprzętem laboratoryjnym wykorzystywanym przez chemików. 

Instytut Technologii z Illinois ponad 50 lat temu uznał go za „jeden z najlepiej zaprojektowanych przedmiotów czasów współczesnych”.

Kilkadziesiąt lat temu był on zupełnie  normalnym wyposażeniem kuchni amerykańskiej klasy średniej. Nie kojarzył się zupełnie z  alternatywą.  Coraz  powszechniejsze  ekspresy ciśnieniowe wyparły takie urządzenia jak Chemex.
Pojawienie się tzw. trzeciej fali kawowej w latach 90 XX w. przyczyniła się do tego, że takie sprzęty powróciły w wielkim stylu   i stały się ikoną alternatywnego stylu tzw. „slow coffe”.


Zalety Chemexu.

- można w nim zaparzyć duże ilości aromatycznej kawy – urządzenie jest dostępne w różnych wielkościach,  można dobrać do swoich potrzeb.
-elegancki  i harmonijny kształt , który sprawia że jest to sprzęt będący piękną ozdobą  kuchni.
- łatwość czyszczenia – jest to urządzenie proste, nadaje się do mycia w zmywarce, utrzymanie czystości jest proste i szybkie.
- prosty w obsłudze – zaparzenie kawy w tej eleganckiej „probówce” nie powinno sprawić nikomu trudności. 

Wady Chemexu 

- być może dla niektórych może być to cena , która waha się w granicach 200 zł.

Jak przygotować kawę?

Potrzebujemy:

 - kawę świeżo paloną, zmieloną średnio grubo,

- filtry do kawy,
- wodę .
  • Włóż papierowy filtr do górnej części Chemexa. Zagotuj wodę i przelej nią filtr. Po pierwsze pozbędziemy  się papierowego posmaku, a dodatkowo podgrzejemy  dzbanek, dzięki czemu  kawa dłużej utrzyma temperaturę.  Wodę wylewamy, uważając na filtr.
  • Kawę wsypujemy do filtra i zalewamy wodą ale nie wrzącą, ok 90  stopni. Nalewamy tyle wody aby minimalnie zakryła kawę – odczekujemy chwilę i stopniowo dolewamy resztę wody.
  • Ściągamy filtr i rozlewamy nasza kawę do kubeczków. 
Jeśli chodzi o proporcje, każdy powinien sam dojść do tego co mu smakuje. Kawa z Chemexu wychodzi dość delikatna, więc jeśli lubicie mocniejsze smaki użyjcie więcej kawy mniej wody.
Praktyka czyni mistrza.

A jeśli stwierdzicie że to jednak nie to, parzenie trwa za długo lub z innego powodu zaprzestaniecie używania Chemexu, możecie sobie z niego zrobić gustowny wazon….

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz