Szukaj...

wtorek, 14 sierpnia 2018

Ile kawy pijemy ?


Kawa jest  napojem wszechobecnym w naszym życiu, nie zastanawiamy się nad tym ile tak naprawdę jej pijemy. 

Rano szybka kawka, w biurze jedna lub dwie, w kawiarni przy rozmowie z przyjaciółką zamawiamy następną….

W ciągu roku uzbiera się całkiem spora ilość, ale do tego jeszcze wrócimy.
Również nasze upodobania jeśli chodzi o kawę, są bardzo różne …. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcę na zapoznanie się z kilkoma faktami dot. tego jak wygląda rynek kawy w Polsce, jaki rodzaj kawy lubimy pić.

W  ciągu ostatnich dwóch lat Europa przodowała w imporcie kawy.  Faktem jest, iż kawa nie rośnie u nas w ogóle i musimy importować ją z innych krajów. Poniższa rycina pokazuje że tzw pas kawowy omija nas bardzo skutecznie. 

fot. konesso.pl


Dodatkowym powodem jest też to, że  narody europejskiej  plasują się w czołówce krajów gdzie wypija się najwięcej kawy na świecie . 


Polska pod względem ilości wypitej kawy  uplasowała się na bardzo wysokim 12 miejscu, wyprzedzając m.in. Stany Zjednoczone. Polak wypija średnio  ok  107 litra aromatycznego naparu w skali rocznej.  Dla porównania  - w Europie  po tym względem zdecydowanie prowadzą Finowie.  Fin w ciągu roku wypija ok 608 litrów kawy.  


W Polsce kawa znajduje się  na liście najważniejszych produktów w koszyku zakupów.  W ciągu ostatnich 10 lat spożycie kawy w Polsce wzrosło o ponad 80%. Kawa zajmuje 4 miejsce w rankingu kategorii spożywczych pod względem wartości rocznych obrotów.

Szacuje się, że w naszym pięknym kraju ok 80 % ludzi regularnie pije kawę 

Popatrzy zatem jaki jest profil przeciętnego „ wypijacza”  kaw:
 

segment kaw mielonych - osoby w średnim wieku posiadające wykształcenie zasadnicze dysponujący poziomem dochodów przeciętnym i poniżej przeciętnej
segment kaw rozpuszczalnych - osoby poniżej 40 roku życia posiadające wykształcenie średnie i wyższe, mieszkańcy większych miast
segment kaw ziarnistych - osoby w wieku powyżej 40 lat posiadające wykształcenie wyższe mieszkańcy dużych miast dysponujących poziomem dochodów powyżej przeciętne.

Z badań wynika, że Polacy piją głównie kawę z mlekiem – 57 %, .

– 51% kobiet deklaruje picie kawy  z mlekiem
–51 % mężczyzn preferuje mocne espresso.

Ok 40 % Polacy piją kawę głównie w domu. Najczęściej pijemy z ulubionego kubka. Pamiętać cienkie szklanki i "parzuchy" w nich podawana. Odchodzimy powoli od nich ale jeszcze 5 %  z nas 

z takich szklanek pija kawę, np . moja ciocia :) Każdy w domu ma taką szklankę w razie jej wizyty,

Najwięcej kawy piją w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Województwo śląskie plasuje się  w połowie drogi  jeśli chodzi o ilość wypijanej kawy :) .

Coraz częściej pijemy kawę poza domem.
W ostatnich latach obserwuje się silny wzrost sektora kawiarnianego, zwłaszcza kawiarni sieciowych.  Mimo, że kawa w markowych kawiarniach jest dość droga staje się stylem życia. 
Coraz więcej osób deklaruje, że kawiarnie sieciowe to miejsca, w których najczęściej piją kawę.

Ciekawa jestem jak za 10 lat będzie wyglądała kultura picia kawy w Polsce?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza