Szukaj...

poniedziałek, 17 września 2018

Kawa tygodnia Brazylia Yellow Bourbon .....


Od niedawana możecie u Nas w sklepie kupić przepyszną kawę Brazylia Yellow Bourbon.


Postanowiłam napisać  kilka słów o tej odmianie, ponieważ jest to bardzo ciekawa kawa, a do tego bardzo smaczna....


Krótka historia

Ta odmiana Arabiki naturalnie rozwinęła się w XVII wieku na wyspie Bourbon. Obecnie jest to wyspa Reunion - znajduje się na Oceanie Indyjskim, na wschód od Madagaskaru.  Do połowy XIX nie opuszczała wyspy, ale od połowy 1800 wraz z francuskimi  misjonarzami zwanymi Spiritans przedostała się na inne kontynenty. Ustanowiono misję m. in.
·         na Zanzibarze w 1859 roku,
·         w Bagamoyo  w 1862 roku (przybrzeżna Tanzania, zwana wtedy Tanganiką),
·         w St. Augustine (Kikuju, Kenia),
·         w Bura  w 1893 roku (Taita Hills, Kenia).

W każdym miejscu  posadzono nasiona kawy pochodzące z wyspy Reunion.
Odmiana Bourbon pojawiła się  w Brazylii około 1860 roku, a stamtąd szybko rozprzestrzeniła się na północ do innych części Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie jest uprawiana do dzisiaj.


Źródło: http://minashill.com.au/blog/cerrado-mineiro-the-first-designation-of-origin-in-brazil/

Nasza kawa pochodzi z Brazylii, z regionu Cerrado Mineiro. Jest to jeden z 26 stanów Brazylii, położony w środkowowschodniej części kraju. Obejmuje 210.000 hektarów gospodarstw z kawą. Obszar produkuje średnio 5 milionów worków kawy rocznie, odpowiadając za 12,7% produkcji brazylijskiej i 25,4% produkcji Minas Gerais.

Cerrado Mineiro był pierwszym regionem w Brazylii, który otrzymał uznanie jakości poprzez przyznanie nazwy pochodzenia (protected designation of origin, PDO).

Ogromną zaletą pozyskiwania produktów z wyznaczonego obszaru są dokładne informacje dotyczące pochodzenia, rolnika, historii i procesów związanych z ziarnami kawy.  Federacja Cerrado Mineiro jest organizacją non-profit stworzoną w celu reprezentowania jej producentów.  Kontroluje pochodzenie i jakość kawy, a także  skupia się na przyszłości rolników i regionu, pilnuje aby podczas upraw stosowano zrównoważone praktyki, dbano o środowisko oraz prawa człowieka. 

Bourbon rośnie  na wysokościach od 1100 do 2000 m n.p.m.  Oznacza to, że w większości kwalifikuje się jako  Strictly High Grown (SHG). Plantacje znajdują się w trudno dostępnych miejscach, o dużym nachyleniu terenu, a to wymusza aby praktycznie wszystkie prace były wykonywane ręcznie. 

W odróżnieni od innych odmian, posiada  znacznie większe liście i bardziej zaokrąglone owoce koloru żółtego. Pędy są mocniejsze i stoją bardziej pionowo niż odmiany Typica.

Tą kawę uzyskuje się  metoda obróbki zwanej  pulped natural. Na czym ona polega ?

Wisienki kawy zostają pozbawione i  suszą się na słońcu. Dzięki temu  część owocowej słodyczy zawartej w miąższu i naturalne owocowe aromaty są wchłaniane przez ziarna, a można to wyczuć w każdym łyku tej niezwykłej kawy. 

Brazylia Yellow Bourbon to łagodna, delikatna i aromatyczna kawa, jedna z lepszych kaw brazyliskich. W  każdym łyku można wyczuć  delikatny owocowy i słodki posmak.  Ma wyjątkowo łagodny i aromatyczny smak, pozbawiony kwaskowatości i goryczki.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza